Jak na život bez odpadu?

REFUSE. REDUCE. REUSE. RECYCLE. ROT. Takové bylo hlavní téma vzdělávacího programu Jak na život bez odpadu 1, který jsme pilotovali se 6. třídou ZŠ Radotín. Zmíněná anglická hesla lze rozepsat do pěti doporučení:

  1. Odpad ideálně vůbec neprodukuj.
  2. Pokud to nejde, pokus se jeho množství alespoň omezit.
  3. Odpad, nebo věci, které už nepotřebuješ, zkus využít jinak.
  4. Co nelze využít, zrecykluj.
  5. Co můžeš, kompostuj.

Jak je už asi zřejmé, zabývali jsme se tématem ochrany přírody a odpovědností člověka v roli spotřebitele. Protože mluvit o životním prostředí ve třídě není úplně ono, vyrazili jsme po úvodním projektovém dni na školu v přírodě. Prostředí Zvíkovského Podhradí u jihočeského Štědronína nám poskytlo dostatek inspirace a ideální podmínky k tomu, abychom mohli téma řádně uchopit a zreflektovat.

A co všechno jsme dělali?

Žákům 6. třídy i paní učitelce Vitoušové moc děkujeme za příjemně strávený týden a skvělé nápady! Na závěr přidáváme kvízovou otázku:

Kolik komunálního odpadu v jednotkách plejtváků obrovských vyprodukovali Češi za rok 2017?

a) méně než 15 000 plejtváků

b) více než 15 000 plejtváků

Správnou odpověď naleznete na konci článku:)